Będziemy żyć w podwójnej rzeczywistości?

„Facebook znika”, „Facebook przestanie istnieć”, „To koniec Facebooka” – tak mniej więcej wyglądały w ostatnim czasie tytuły wielu artykułów w internecie. Musicie przyznać, że były niezwykle chwytliwe, bo niemal każdy z nas momentalnie w nie klikał. Świat wielu z nas kręci się przecież wokół Facebooka, to jak mógłby on nagle zniknąć? Okazało się jednak, że chodzi tylko o nazwę. Przynajmniej z pozoru… Nazwisko Marka Zuckerberga teraz coraz częściej idzie w parze z tajemniczym słowem „metaverse”. Co się pod nim kryje i skąd pomysł na tego typu zmianę?

Zacznijmy od ustalenia faktów. Cała firma Marka Zuckerberga – wszystkie plarformy społecznościowe takie jak Facebook, Instagram, Whatsapp i wiele innych – będą teraz funkcjonować pod nazwą Meta. To skrót od słowa „metaverse”.

Po raz pierwszy pojawiło się ono w książce „Śnieżyca” autorstwa Neala Stephensona z 1992 roku. Odkrywamy w niej cyberprzestrzenny dom awatarów i demonów software’owych, w którym prawie wszystko jest możliwe. Krótko mówiąc – w wirtualnej rzeczywistości ludzie prowadzą swoje drugie życie. Wcześniej istnienie takiego świata wydawało się niemożliwe, a dziś… brzmi znajomo?

Prorocze metawersum z założenia ma stać się zjawiskiem niemal powszechnym. Wkrótce świat wirtualny będzie jeszcze bardziej łączył się z tym realnym za pomocą różnych serwisów, usług i technologii. Każdy będzie mógł stworzyć własną rzeczywistość, zaprosić do niej znajomych i doświadczać. I właśnie w taką wizję celuje Zuckerberg – przewiduje on bowiem, że w ciągu dekady w Metaverse będzie funkcjonować aż miliard użytkowników. Tak, tak i to właśnie Zuckerberg da temu światu nowe życie. Już teraz dzięki facebookowej platformie Horizon możemy stworzyć wirtualny dom, czy wirtualne miejsce pracy. Czy to nie o krok od stworzenia wirtualnego życia?

Jak metaversum może wyglądać w praktyce? Tego na razie nie wiadomo. Można tylko przypuszczać, że będziemy mogli w czasie rzeczywistym spotkać się z najbliższymi, którzy przebywają nawet na drugim końcu świata. A wszystko to dzięki nowoczesnym awatarom i zestawom VR czy okularom AR, które obecnie kojarzą się bardziej z prostymi grami czy narzędziami do nauki i szkoleń  Z czasem będą one coraz bardziej realistyczne i udoskonalone technicznie, a awatary doskonale oddające nasz wygląd. Ale na tym nie koniec – wielce prawdopodobne, że będą nie tylko odzwierciedlać nasz wygląd, ale również charakter.

Z pozoru może to wyglądać, jak ciesząca się niesłabnącą popularnością gra The Sims. Pójdziemy tutaj jednak o krok dalej – sami wcielimy się w postacie, które będą żyć w alternatywnej rzeczywistości. Na czym może polegać fenomen  metawersum? Chociażby na tym, że w wirtualnej rzeczywistości będziemy mogli sobie stworzyć wręcz idealne życie, mieć większe możliwości niż w tym realnym i stać się wreszcie tym, o kim zawsze marzyliśmy. W tym momencie trudno jednak prorokować do czego doprowadzi nas ciągły postęp i ciężko odpisać coś, co tak naprawdę jeszcze nie istnieje.

Udostępnij

Zapisz się do naszego Newslettera

Wypełniając formularz wyrażasz zgodę na kontakt. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych znajdziesz tutaj: Polityka prywatności, przetwarzania danych osobowych i plików cookies.

Może Cię również zainteresować

Częstochowa

SEO: doskonalenie treści na stronie

Treści na twojej stronie powinny spełniać oczekiwania osoby wyszukującej. Jeśli nie będą nieść za sobą merytorycznego przekazu, twoja strona będzie nieatrakcyjna dla wyszukiwarek. Bez względu

Częstochowa

Różnica między Landing Page a One Page

Landing page i one page – co to jest i czym się charakteryzują. Landing Page i One Page to dwa różne typy witryn internetowych, których

Częstochowa

Nie ma SEO bez fraz kluczowych

Przed nami kolejne zagadnienie dotyczące optymalizacji stron internetowych. Tym razem pochylimy się nad pojęciem fraz kluczowych. To fundament strategii SEO. Odpowiednie frazy, słowa kluczowe, a

small_c_popup

Porozmawiajmy

Chcesz, abyśmy się odezwali i przedstawili ofertę współpracy?