SEO: techniczne aspekty strony

Powracamy do tematu optymalizacji stron internetowych. Jednym z jej najważniejszych etapów jest optymalizacja techniczna. Na czym polega?

Optymalizacja techniczna to inaczej optymalizacja kodu strony. Chodzi o to, aby wykryć i usunąć różnego rodzaju błędy występujące na twojej witrynie. Są one bowiem bardzo poważną przeszkodą, która staje na drodze do sprawnego pozycjonowania. Jak to zrobić? Z pomocą przychodzą albo profesjonalne narzędzia, albo programiści.

Szybkość ładowania witryny

Wpisujesz w wyszukiwarkę adres witryny i oczekujesz, że błyskawicznie zobaczysz jej treść. Czyż nie? Google ma tego świadomość i dlatego szybkość ładowania witryny widnieje już od dłuższego czasu na liście oficjalnych czynników wpływających na pozycjonowanie. Wyszukiwarka sprawdza więc, ile czasu minęło od momentu wejścia na witrynę do chwili, gdy cała jej treść została załadowana. Im mniej czasu upłynie do etapu wyświetlenia treści, tym lepiej.

Optymalizacja adresu URL

Aby adres był odpowiednio zaindeksowany przez wyszukiwarkę musi spełniać szereg określonych wymogów. Jakich? Przede wszystkim nie może zawierać polskich znaków, ani znaków szczgólnych typu #&, !%, nie powinien być rozdzielony podkreślnikiem. Poza tym nie może być zbyt długi. Ważne też, aby odnosił się do zawartości strony.

Poprawność działania

Zwróć też uwagę, czy każda zakładka na twojej stronie działa w sposób poprawny. Jeśli wyszukiwarka „wykryje” na witrynie wiele błędów typu 404, będzie to dla niej sygnał negatywny.

Przygotowanie i wdrożenie mapy strony

Wybierając się na wycieczkę w obce miejsce, mapa wydaje się elementem niezbędnym. Tak samo jest w przypadku robotów od wyszukiwarek. Jeśli stworzysz im odpowiednią mapę, będą mogły łatwiej zrozumieć strukturę twojej witryny i dzięki temu poruszanie się po stronie nie sprawi im problemu.

Utworzenie i dodanie na stronie pliku robots.txt

Plik tekstowy robots sprawi, że nie wszystkie podstrony będą widoczne dla algorytmów Google. I właśnie o to chodzi. Dzięki niemu możesz bowiem zablokować te elementy, które nie są ważne z punktu widzenia wyników wyszukiwania.

Wdrożenie certyfikatu SSL

SSL zaszyfrować dane i zabezpieczyć je przez przejęciem. Uważasz, że jest to zbędne? Niekoniecznie. Pomyśl, co mogłoby się stać, jeśli twój serwis bankowy nie miałby certyfikatu SSL. Wyszukiwarka Google również jest zdania, że jest on niezbędny do prawidłowego funkcjonowania strony. Jeśli go nie mamy, Google poinformuje użytkownika, że próbuje dostać się na stronie, która może być potencjalnie niebezpieczna.

Linki wewnętrzne

Zadaniem linków wewnętrznych jest kierowanie użytkownika w inne miejsce, ale znajdującego się w obrębie tego samego serwisu. Dzięki nim ułatwiasz poruszanie się po twojej stronie i przy okazji sprawiasz, że odbiorca spędza na niej więcej czasu. Takie działania procentują na różne sposoby. Między innymi są doceniane właśnie przez wyszukiwarkę Google. Pamiętaj jednak, aby rozmieszczenie hiperłącz było dokładnie przemyślanie – rozrzucanie ich bez pomysłu przyniesie odwrotny efekt.

Eliminacja duplikacji treści

Poprzez duplikację treści wyszukiwarka Google rozumie nie tylko skopiowanie treści z innej strony, ale także fakt istnienia strony głównej pod różnymi adresami URL, np. mojastrona.pl i mojastrona.pl/index.html Google traktuje je jako dwie odrębne witryny o tych samych treściach – jedna zdaniem wyszukiwarki jest oryginalna, a druga to kopia. Tego rodzaju – często nieświadome – błędy należy błyskawicznie naprawić.

Udostępnij

Zapisz się do naszego Newslettera

Wypełniając formularz wyrażasz zgodę na kontakt. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych znajdziesz tutaj: Polityka prywatności, przetwarzania danych osobowych i plików cookies.

Może Cię również zainteresować

Uncategorized

Sztuczna inteligencja (AI) przy tworzeniu stron internetowych

W dzisiejszym dynamicznym świecie internetu, posiadanie atrakcyjnej i funkcjonalnej strony internetowej jest kluczowe dla sukcesu zarówno firm, jak i indywidualnych przedsiębiorców. Jednym z najnowszych trendów

Uncategorized

Strona internetowa – jak stworzyć ją na WordPress

W dzisiejszym digitalnym świecie strona internetowa stało się niezbędne. WordPress jest jedną z najpopularniejszych platform do tworzenia stron internetowych. Jest to łatwe w użyciu narzędzie,

Częstochowa

SEO: doskonalenie treści na stronie

Treści na twojej stronie powinny spełniać oczekiwania osoby wyszukującej. Jeśli nie będą nieść za sobą merytorycznego przekazu, twoja strona będzie nieatrakcyjna dla wyszukiwarek. Bez względu

small_c_popup

Porozmawiajmy

Chcesz, abyśmy się odezwali i przedstawili ofertę współpracy?